Jedz na zdrowie...

Dla większości z nas truskawki to symbol lata. Kuszą niezwykłym aromatem i soczystym miąższem o wyjątkowym smaku. Wszyscy chętnie sięgamy po te owoce, bo są po prostu pyszne! Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, jak dobroczynny wpływ mają na nasze zdrowie.

Bomba witaminowa…

Te niezwykłe owoce zawierają witaminy z grupy A, B1, B2, PP i przede wszystkim witaminę C (mają jej więcej niż cytryny czy grejpfruty!). Ponadto owoce te są bogate w błonnik i kwasy foliowe, wapń, potas, fosfor, magnez i żelazo. Dojrzałe truskawki zawierają 90% wody i 10% substancji rozpuszczalnych.

100 g truskawek zawiera:

  • ok. 60 mg witaminy C

  • 100 mcg witaminy B2

  • 30 mcg witaminy B1

  • ok. 100 j.m. witaminy A

Na zdrowie!

Już starożytni Rzymianie odkryli ich niezwykłe właściwości. Truskawki stosowano jako środek leczniczy w stanach zapalnych, gorączce, kamicy nerkowej, chorobach wątroby, trzustki i krwi, a nawet jako lek na depresję… Nasze babcie natomiast leczyły nimi grzybicę, trądzik i oparzenia słoneczne. Truskawki chronią przed rakiem (są źródłem kwasu elegonowego), anemią, wspomagają odporność, pobudzają pracę układu trawiennego i nerek, wspomagają budowę komórek, mają właściwości krwiotwórcze. Owoce te wspomagają odchudzanie – można je spożywać bez ograniczeń, gdyż są niskokaloryczne, poprawiają przemianę materii, a pektyny oczyszczają jelita z resztek pokarmu i korzystnie wpływają na naturalną florę bakteryjną. Za sprawą bromeliny – enzymu, który rozkłada białka – truskawki wspomagają spalanie tłuszczów. Mogą je jeść nawet cukrzycy, ponieważ zawierają one łatwo przyswajalne cukry – glukozę i fruktozę. Truskawki pomagają też w walce z chorobami reumatycznymi i artretycznymi.

Całkiem sporo jak na tak mały owoc…

Działanie lecznicze mają również liście i korzenie tej rośliny, ale to już osobny temat.

Dla urody…

Te czerwone owoce bogate w mangan wpływają korzystnie także na cerę i włosy. Maseczki z truskawek doskonale nawilżają i odświeżają cerę. Sokiem z truskawek można wybielić przebarwienia na skórze, rozjaśnić piegi czy złagodzić objawy wyprysków.

W kosmetyce wykorzystywany jest również olej z orzeszków truskawki Fragaria ananassa. Produkt ten jest cennym źródłem antyoksydantów i gamma-tokoferolu, kwasu linolowego, alfa-linolenowego i kwasu oleinowego. Olej z orzeszków truskawki stosowany jest w pielęgnacji skóry suchej, zniszczonej i dojrzałej – jego miejscowa aplikacja uzupełnia braki niezbędnych kwasów tłuszczowych skóry.

Dla duszy…

Truskawki są doskonałym afrodyzjakiem. Według Patricka Holforda (założyciela Instytutu Optymalnego Żywienia) właściwości te truskawki zawdzięczają dużej zawartości cynku. Są bogate w witaminę C, która wpływa pozytywnie na siły witalne i sprawność seksualną. Poza tym kształt, kolor i konsystencja owocu sprawia, że truskawki nieodzownie kojarzą się z miłością.

Uwaga alergicy!

Niektórzy reagują na truskawki alergicznie. Dlatego też kobiety karmiące, małe dzieci i osoby z predyspozycją do alergii powinny wprowadzać te owoce do swojej diety stopniowo. Truskawek nie powinny spożywać także osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na salicylany, gdyż owoce te zwierają duże ich ilości.

W niektórych wypadkach wystąpienia objawów alergicznych można uniknąć – wystarczy przetrzeć truskawki przez sitko (pozbędziemy się wówczas orzeszków, które mogą być przyczyną alergii) i dodać do nich odrobinę wapnia.

Dla większości z nas truskawki to symbol lata… Kuszą niezwykłym aromatem i soczystym miąższem o wyjątkowym smaku. Wszyscy chętnie sięgamy po te owoce bo są po prostu pyszne! Warto jednak zdać sobie sprawę z tego jaki dobroczynny wpływ mają na nasze zdrowie…